Kúszó filodendron gondozása, szaporítása


A kúszó filodendron (Philodendron scandens) erőteljes, gyors növekedésű kúszónövény, aminek a gondozása is egyszerű. Hosszú szárain növő, fényes zöld, szív alakú levelei igen szép látványt nyújtanak.

A kúszó filodendron vagy szívlevelű filodendron (Philodendron hederaceum), korábban (Philodendron scandens) eredeti élőhelyén Közép-Amerika erdőiben egészen nagyra is megnőhet, a talajszintről képes felkapaszkodni az erdő fáinak törzsén és ágain egészen a fák napfényben fürdő csúcsáig. A Philodendron szó jelentése: a fákat szerető is erre utal. A filodendron nemzetségbe több mint 200 faj tartozik, többségük Közép-és Dél Amerikában honos és sok közülük kúszónövény.

A lakásban tartott növények mérete elérheti a 1.5-2 méteres hosszúságot, gyors növekedésének köszönhetően száraik egy év alatt akár 60-90 cm-t is nőhetnek. A kúszó filodendron szív alakú levelei vékony levélnyeleken ülnek, a levelek hossza elérheti a 10-15 cm-t, színük sötétzöld, a felszínük fényes, a fiatal levelek kezdetben még bronzos árnyalatúak. Futtathatjuk rácsra vagy egyéb támasztékra, melyek segítségével egyedi formájúra alakíthatjuk filodendronunkat, de függőkosárban vagy magasabb virágtartón tartva is csodálatos látványt nyújtanak lecsüngő szárai.

Kúszó filodendron gondozása

A kúszó filodendron rendkívül alkalmazkodóképes szobanövény és gondozása is egyszerű. Egész évben jól érzi magát otthonunkban szobahőmérsékleten, a 18-24 °C az ideális számára, hosszú ideig elviseli a kevés fényt is és az állandó törődés hiányát is. Napos és árnyékos helyen egyaránt jól érzi magát, de a nyári közvetlen, erős napfényt nem kedveli. Télen, olyan helyen tartsuk ahol nincs 13 °C-nál hidegebb. A felesleges hajtásokat rendszeresen vágjuk vissza, ne hagyjuk nagyon elburjánzani. Az elhalt leveleket és egyéb növényi részeket rendszeresen távolítsuk el!

A fiatal növényeket tavasszal, március-április környékén ültessük át agyagos vagy tőzeg alapú virágföldbe. A nagyobb, idősebb példányokat csak akkor ültessük át, ha kinőtték a cserepüket, elegendő, ha a talaj felső 2-4 cm rétegét cseréljük. Rendszeresen permetezzük különösen olyan helyen ahol alacsony a páratartalom, lehetőség szerint gyűjtött esővízzel.

Kúszó filodendron
Kúszó filodendron

Öntözése, tápoldat használat

Tavasztól-őszig az aktív növekedési szakaszban tartsuk folyamatosan nedvesen a földjét, öntözzük rendszeresen és bőségesen, de arra ügyeljünk, hogy ne tocsogjon a növény a vízben! A kúszó filodendron viszonylag jól tűri a vízhiányt, de a túlöntözés rendkívül ártalmas lehet számára. Télen ritkábban locsoljuk, két öntözés között hagyjuk kissé kiszáradni a föld felszínét. A tavasz és a nyár folyamán kéthetente adjunk a vízhez általános folyékony tápoldatot, télen erre nincs szükség.

Kúszó filodendron szaporítása

A kúszó filodendron hajtásdugványról könnyen szaporítható. A nyár elején vágjunk az anyanövényről 2-3 leveles hajtáscsúcsokat, amiket azután vízben vagy földben is könnyedén gyökereztethetünk. A meggyökeresedett példányokat ültessük tőzegalapú virágföldbe, és ha az időjárás engedi, akkor tegyük ki a szabadba őket, hogy minél jobban megerősödjenek. A növekedésnek indult kis növényeket gondozzuk a felnőtt növényekhez hasonló módon.

Betegségek, kártevők

Sárguló levelek: A túlöntözés esetén a növény levelei elsárgulnak és lehullanak. Hagyjuk a földet kiszáradni, majd óvatosabban és kevesebbet öntözzük.

Levélvesztés: Egy egészséges filodendron is elhullajtja a leveleit, ha kiszárad. Azonnal locsoljuk meg. Ha a földje nagyon száraz, 10 percre állítsuk cserepestül egy vödör vízbe.

Tápanyaghiány: A színtelen levelek és a növekedés hiánya a föld kimerülését jelzi. Ültessük át a növényt, vagy trágyázzuk meg a földjét.

Egyéb növények

Jukka (Pálmaliliom)

Jukka (Pálmaliliom)

A jukka (Yucca) vagy pálmaliliom (esetleg jukkapálma) népszerű szobanövény, ami önmagában is szép látványt nyújt, más...

Szobafikusz

Szobafikusz

A szobafikusz (Ficus elastica) egyszerű, mégis elegáns szobanövény, amely önmagában vagy más virágokkal társítva is...

Csokrosinda

Csokrosinda

A csokrosinda vagy zöldike (Chlorophytum) az egyik legnépszerűbb szobanövény. Kecses, finoman ívelt, többnyire krémszínű...